Skontaktuj się z nami!
+48 604 480 344

P-83

9mm P-83 WANAD

Całkowicie Polski projekt godny następca pistoletu P-64 CZAK. W latach 70 ubiegłego stulecia w fabryce broni ŁUCZNIK (ta sama fabryka która produkował maszyny do szycia), prowadzone były dwa prace nad projektem nowej broni krótkiej projekt nazwany był WANAD – stąd pełna nazwa broni, równolegle w Wojskowym Instytucie Uzbrojenia trwały podobne prac których produktem finalnym był P-78 TUL.

Aktualnie broń ta pozostaje na wyposażeniu w WP jako broń indywidualna i w niektórych posterunkach Policji. Broń ta produkowana była w latach 1984-2000.

Budowa i zasada działania:

P-83 zbudowany jest z:

  • szkielet z lufą;
  • sprężyna;
  • zamek;
  • 2 x 8 nabojowy magazynek.

Działa on na zasadzie odrzutu zamka swobodnego i strzelanie następuje z zamka zamkniętego. Po wystrzelaniu całej amunicji z magazynka zamek zostaje w tylnym położeniu, można go zwolnic przy pomocy dźwigni zatrzasku zamka znajdującej się z lewej strony pod zamkiem. W broni tej został zastosowany mechanizm uderzeniowy z kurkiem zewnętrznym. Dodatkowo P-83 wyposażono we wskaźnik naboju w

komorze nabojowej i bezpiecznik skrzydełkowy stanowiący jednocześnie zwalniacz kurka. Zabezpieczony pistolet można przeładować. Przyrządy celownicze mechaniczne, otwarte muszka i szczerbinka.

FAKTY i MITY

Faktem jest że prowadzono wiele prac nad modernizacja tej konstrukcji:

  1. P-83 M – 9×18 MAKAROV, magazynek dwurzędowy 12 nabojowy,;
  2. P-83C – dłuższa lufa niż tradycyjnie zakończona obciążnikiem w podstawie muszki, mniejsza siła spustu, nie był produkowany seryjnie;
  3. PT-83 – PISTOLET TŁUMIK – wyprodukowano jedynie 10 egzemplarzy;
  4. P-83 G – główna zmiana to kaliber 9×19 PARABELLUM;
  5. P-93 – bezpiecznik wewnętrzny – samoczynna blokada iglicy, okładziny drewnopodobne.

MITÓW nie stwierdzono.

P-83 to jedna z broni, z jakiej strzelamy na Inowrocławskiej strzelnicy w Łącku.